دومین دوره تابستانی «گفتگوی اسلام و مسیحیت در آفریقا» با همکاری موسسه بین المللی مطالعات اسلامی قم و دانشگاه کاتولیک تانگازا، در شهر نایروبی، پایتخت کشور کنیا برگزار شد.

دومین دوره تابستانی گفتگوی اسلام و مسیحیت با حضور جمعی از اساتید و دانش پژوهان مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی در شهر نایروبی از تاریخ 8 ژوئن تا 4 جولای 2019 برگزار گردید.

این دوره فشرده تابستانی، در پی تفاهم‌نامه‌ای که بین موسسه بین المللی مطالعات اسلامی، وابسته به حوزه علمیه قم و دانشگاه کاتولیک تانگازا به امضا رسیده بود، طی مدت سه هفته برگزار شد.

در این دوره، ۱۳ تن از دانش‌پژوهان سطح سه و چهار موسسه بین المللی مطالعات اسلامی، و نیز بیش از ۱۵ تن از دانش‌پژوهان و اساتید دانشگاه تانگازا شرکت داشتند.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدمحمدرضا محدث، قائم مقام موسسه بین المللی مطالعات اسلامی و حجت الاسلام محمدحسین خدامی، مدیر بخش آفریقای این موسسه، به عنوان مسئولین برگزار کننده و مدرس عناوین درسی اسلامی در این دوره، حضور داشتند.

هدف از برگزاری این دوره، معرفی تاریخ، آموزه ها و باورهای اسلام ناب محمدی به مخاطبین غیر مسلمان، شناخت الهیات، تاریخ و سایر آموزه های مسیحیت و نیز تلاش در راستای ایجاد فضای الفت و محبت میان پیروان ادیان ابراهیمی می‌باشد.

از جمله موضوعاتی که در این دوره تابستانی گفتگوی اسلام و مسیحیت مورد بحث و بررسی قرار گرفت، می توان به: توحید از نگاه اسلام و مسیحیت، موعود در اسلام و مسیحیت، تاریخ اسلام و مسیحیت، نگاه اسلام و مسیحیت به خشونت، حقوق بشر، صلح و … اشاره کرد.

علاوه بر برگزاری کلاس‌ها و جلسات آموزشی، برنامه‌های متنوع فرهنگی از جمله بازدید از مراکز اسلامی و شیعی همچون «جعفری کلاب» و دفتر مرکزی شبکه «مهدی تی وی» در نایروبی، شرکت در نماز جمعه برادران اهل سنت و شیعیان این شهر و نیز بازدید از چند نهاد آموزشی و دانشگاهی از جمله دانشگاه بزرگ نایروبی، از دیگر برنامه های این دوره تابستانی بود.

لازم به ذکر است، طلاب شرکت‌کنندگان در این دوره تابستانی، سه روز پایانی این دوره را در کمپ «ماریو پلیس پییِرو» که یکی از سه شهر ماریو پلیس در قاره آفریقا است گذرانده و با تاریخچه و فعالیت‌هایی که «جنبش فوکولاره» در این کمپ انجام می‌دهند از نزدیک آشنا شدند.

گفتنی است، تابستان گذشته، اولین دوره گفتگوی اسلام و مسیحیت با همکاری دو موسسه آموزشی مذکور در شهر نایروبی کنیا برگزار شد و به دلیل استقبال مخاطبین و درخواست‌های مکرر مبنی بر برگزاری مجدد آن، تابستان جاری نیز دومین دور از این گفتگوها برگزار گردید.